در جستجوی زمان از دست رفته

در جستجوی زمان از دست رفته
آخرین نظرات
  • ۱۳ آذر ۹۸، ۰۰:۳۱ - سکوت محض
    :)

گوگل پلاس برای همیشه از دسترس خارج خواهد شد

طبق ای‌میلی که اخیراً به دست تمام کاربران گوگل پلاس رسیده است، این شبکه‌ی اجتماعی از دوم فوریه سال 2019 رفته رفته و در روندی چندماهه برای همیشه خاموش خواهد شد. از اعضای این شبکه‌ی اجتماعی خواسته شده است تا اطلاعات خود را از روی این شبکه‌ی اجتماعی بردارند.

در متن ای‌میل شرکت گوگل اینگونه توضیح داده شده است:

به دلیل استفاده خیلی کم از این شبکه‌ی اجتماعی و همچنین نظر به اینکه درگیر و دار این هستیم که محصول بهتری ارائه دهیم تا نیازها و انتظارات مخاطبان ما را بهتر فراهم کند، لذا این سرویس را به زودی از دسترس خارج خواهیم نمود.

در متن ای‌میل همچنین به طور کامل توضیح داده شده است که افراد با توجه به شرایط خود چگونه اطلاعات خود را از روی این شبکه‌ی اجتماعی دانلود نمایند.

ذکر چند نکته در اینجا ضروی است. شبکه‌های اجتماعی در فضایی پا به عرصه ظهور گذاشتند که عموم مردم نیاز به این می‌دیدند که به وسیله‌ای بتوانند زنجیره‌ی محکمی بین یکدیگر در سراسر جهان به وجود بیاورند. به طوری‌که افراد با هدف‌های یکسان و چشم‌اندازهای مشابه بتوانند یکدیگر را تقویت کنند. مثلاً در رشته‌ی خودم ریاضی محض این را می‌بینم که تبادل تجربه و دانش در وسعت جهانی چقدر می‌تواند مثمر ثمر باشد.

سابق بر اینکه شبکه‌های اجتماعی ظهور کنند، فضای قالب بر وب در اختیار وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌هایی بود که از طریق گوگل کردن یافته می‌شدند. اما راه حل چه بود اگر که می‌خواستید اخبار چندده وب‌سایت و چندصد وبلاگ که در راستای اهداف مطالعاتی شما (چه به عنوان ریاضی‌دان، یا فعال اجتماعی، یا شاعر)  هستند را روزانه چک کنید؟ راه حل کلاسیک غیرحرفه‌ای آن این بود که لینک این سایت‌ها را در وبلاگ خود ردیف کنید و روزانه روی آن‌ها کلیک کنید. این کار زحمت فراوانی به دنبال دارد. هم خسته‌کننده است و هم حجم زیادی از وقت و اینترنت شما را مصرف خواهد کرد. راه حل علمی آن البته استفاده از ابزاری به نام "فید ریدر" است که در فارسی به خبرخوان هم ترجمه شده است. یکی از معروف‌ترین این نرم‌افزارها در سال 1988 رونمایی شد. این ابزارها هنوز هم به وفور استفاده می‌شوند. از آنجا کهیی برای عموم مردم این ابزار ناشناخته بود، افرادی آمدند و این ابزار را با چند ویژگی دیگر ادغام کردند و سایت‌هایی به نام شبکه‌های اجتماعی را به وجود آوردند. در ابتدای کار این سایت‌ها توانستند خیل عظیمی از وبلاگ‌ها را به تعطیلی بکشانند و حتی توانستند وبسایت‌ها و شرکت‌های بزرگ خبری را نیز به طمع جذب مخاطب بیشتر به سمت خود بکشانند. در ادامه اما مسائلی پیش آمد که خود نیازمند مجال بیشتری برای توضیح و تفصیل است. امروزه شاهد هستیم خیلی از افرادی که حرفی برای گفتن دارند و محتوایی برای تولید و ایده‌ای برای به اشتراک گذاری، افرادی که در پی آموختن و آموزاندن هستند دوباره روی به وبلاگ‌ها و وبسایت‌ها آورده‌اند و دست به کار تولید محتوا زده‌اند. بماند که در این میان شرکت‌های وبلاگ خیلی قوی‌تر شده و وبلاگ‌نویس‌ها هم خیلی حرفه‌ای‌تر شده‌اند. شرایط دیگر مثل سابق نیست.

 با این حساب اولین شبکه‌ی اجتماعی که به محاق خاموشی می‌رود، گوگل پلاس است. البته نه به زودی و نه همه‌ی شبکه‌های اجتماعی، اما خیلی‌ها به این سرنوشت دچار خواهند شد. ریزش مخاطب در شبکه‌های اجتماعی جدی است. فیسبوک در چند سال گذشته مرتب ریزش مخاطب داشته و البته کاهش ارزش سهام خود را نیز تجربه کرده است.

آن‌هایی که مثل من وبلاگ نویسی را با بلاگر شروع کرده‌اند حتماً دیده‌اند که این شرکت همچنان موفق‌ترین شرکت ارائه‌ی خدمات وبلاگ در جهان است. با همه‌ی افت و خیزهایی که داشته است، اما همچنان قوی و به روز به پیش می‌رود. از میان خدمات گوگل، بلاگر تقریباً جزو قدیمی‌ترین‌هاست و هنوز پابرجا. گوگل پلاس و چند محصول جدیدتر دیگر خیلی زود رو به خاموشی گرائیدند. چه نکته‌ای در این مستتر است؟ من خیلی ساده توصیه می‌کنم که گوگل دستی به سر و روی بلاگر بکشد و استایل قسمت ریدینگ لیست بلاگر را ارتقاء دهد. در این صورت می‌تواند با همین اقدام ساده حجم خیلی زیادی از وبلاگ‌های خود را زنده کند و هم مخاطب جدید جذب کند. مردم حالا می‌دانند که داشتن ابزاری برای مرور ستونی (فید) اخبار تازه دنیای اطرافشان، چقدر می‌تواند کارها را راحت کند. و هم اگر الگوریتم خبیثانه‌ای بر این روند حکم فرما باشد این کار چقدر راحت می‌تواند یک شبکه‌ی اجتماعی را به یک «شیره کش خانه» تبدیل کند که افراد درون آن در ذهنیتی خودساخته به سر می‌برند که این ذهنیت توسط اعضای آن مرتب تقویت می‌شود. افراد داخل شیره کش خانه همه چیز را تغییر می‌دهند. راجع به همه چیز تصمیم می‌گیرند. همه چیز را تجزیه تحلیل می‌کنند. اطلاعات زیادی را رد و بدل می‌کنند. اما به محض خروج از آنجا فقط یک مفنگی سرخورده هستند. این مطلب حاوی نکته‌ای برای شرکت‌های داخلی هم هست. در این چند سال فقط شرکت‌هایی در عرصه‌ی سرویس وبلاگ موفق بوده‌اند که نیاز سنجی درستی از شرایط داشته‌اند و خواسته‌های مخاطب را به درستی برآورده کرده‌اند. اگر قرار است در دنیای مجازی اختیاردار خود باشیم و صرفاً یک واکنش‌گر تحت اختیار الگوریتم‌هایی که دیگران طراحی کرده‌اند نباشیم، باید از همین خبر که شرکتی مانند گوگل مجبور به خاموشی یک شبکه‌ی اجتماعی شد به اهمیت مسأله پی ببریم.

متن ای‌میل گوگل به اعضا:

 

You've received this email because you have a consumer (personal) Google+ account or you manage a Google+ page.

In December 2018, we announced our decision to shut down Google+ for consumers in April 2019 due to low usage and challenges involved in maintaining a successful product that meets consumers' expectations. We want to thank you for being part of Google+ and provide next steps, including how to download your photos and other content.

On April 2nd, your Google+ account and any Google+ pages you created will be shut down and we will begin deleting content from consumer Google+ accounts. Photos and videos from Google+ in your Album Archive and your Google+ pages will also be deleted. You can download and save your content, just make sure to do so before April. Note that photos and videos backed up in Google Photos will not be deleted.

The process of deleting content from consumer Google+ accounts, Google+ Pages, and Album Archive will take a few months, and content may remain through this time. For example, users may still see parts of their Google+ account via activity log and some consumer Google+ content may remain visible to G Suite users until consumer Google+ is deleted.

As early as February 4th, you will no longer be able to create new Google+ profiles, pages, communities or events.

See the full FAQ for more details and updates leading up to the shutdown.

If you're a Google+ Community owner or moderator, you may download and save your data for your Google+ Community. Starting early March 2019, additional data will be available for download, including author, body, and photos for every community post in a public community. Learn more

If you sign in to sites and apps using the Google+ Sign-in button, these buttons will stop working in the coming weeks but in some cases may be replaced by a Google Sign-in button. You'll still be able to sign in with your Google Account wherever you see Google Sign-in buttons. Learn more

If you've used Google+ for comments on your own or other sites, this feature will be removed from Blogger by February 4th and other sites by March 7th. All your Google+ comments on all sites will be deleted starting April 2, 2019. Learn more

If you're a G Suite customer, Google+ for your G Suite account should remain active. Contact your G Suite administratorfor more details. You can also expect a new look and new features soon. Learn more

If you're a developer using Google+ APIs or Google+ Sign-in, click here to see how this will impact you.

From all of us on the Google+ team, thank you for making Google+ such a special place. We are grateful for the talented group of artists, community builders, and thought leaders who made Google+ their home. It would not have been the same without your passion and dedication.

Google LLC 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043

You have received this mandatory email service announcement to update you about important changes to your Google+ Page, product or account.

 

موافقین ۳ مخالفین ۰ ۹۷/۱۱/۱۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی